Вътрематочна инсеминация (IUI)
Вътрематочната инсеминация представлява инжектирането на селектирани и активирани сперматозоиди директно в матката. Извършва се около времето за овулация. Вътрематочната инсеминация се препоръчва при леки до умерени форми на мъжки фактор на инфертилитета (намалена сперматозоидна концентрация или намален брой прогресивно подвижни сперматозоиди).
Подходяща е и при наличието на проблеми с цервикалния мукус. Вътрематочната инсеминация може да бъде избор на лечение при еректилна дисфункция, преждевременна еякулация или други медицински причини. Понякога този метод на лечение се препоръчва и при стерилитет с неизяснен произход.
Възможни са два варианта на вътрематочна инсеминация:
1. Вътрематочна инсеминация със съпружески сперматозоиди;
2. Вътрематочна инсеминация с дарителски сперматозоиди.
Методът включва:
* Приложение на медикаменти за стимулация (ако е необходимо) с цел образуване на повече фоликули, респективно яйцеклетки. Извършва се мониториране на зрелостта на фоликулите чрез ултразвукови прегледи и кръвни тестове за определяне нивата на хормоните.
* Обработване на семенната течност с помощта на различни методи, в зависимост от сперматозоидните показатели. Целта е да бъдат изолирани по-висок процент подвижни сперматозоиди с нормална морфология.
* Инжектиране на обработените сперматозоиди в матката около момента на овулация. Инжектирането се осъществява с помощта на тънък, мек катетър.
* В някои случаи, след инсеминацията се налага приложение на прогестеронови препарати за подпомагане функцията на жълтото тяло.
Процентът на реализираните бременности зависи от качеството на сперматозоидите и овариалните фактори, също както и от възрастта на пациентите.