Когато инвитрото не помага

Методът на изкуствената матка се назначава, след като е доказан имплантационен проблем на жената. При интервенцията се изваждат клетки от матката на жената чрез биопсия в определен ден от цикъла.
Клетките се вземат в периода, когато матката е най-възприемчива към ембрионите. По принцип са нужни само няколко миниатюрни парченца от лигавицата на матката. Те се размножават в инкубатор, за да има повече клетки, които да се използват за отглеждане на ембрионите.

Отгледаните клетки се замразяват и преди ин витро процедурата се размразяват и се подреждат като “одеяло” за ембрионите. Оплодените яйцеклетки от ин витро или ИКСИ се поставят върху “одеялцето” от клетки от матката на самата жена. По този начин те обменят вещества и си взаимодействат и комуникират чрез медиатори. Така се стимулира растежът на ембрионите и когато дойде време те да се върнат в майката, тяхното закрепване става по-сигурно, защото тя ги “разпознава”. По принцип методът на ”изкуствената матка” се използва само в случаите, когато вече са извършени един или два опита ин витро и е доказан проблем в растежа на ембрионите или въпреки доброто им качество бременност не е настъпила. Самата бременност при използването на тази процедура не протича по по-различен начин от естественната.

Методът на “изкуствена матка” по принцип не е нов и вероятно през изминалите години от неговото въвеждане в практиката по едно или друго време се е прилагал в различни клиники по света. Той се прилага вече и в България. Като цяло резултатите за неговата успеваемост са противоречиви.

Методът ангажира много ресурси и отнема много време и именно затова много клиники се отказват от прилагането му, обосновавайки това с вероятността при големи разходи и усилия да имат нищожни шансове – само 5-6%.

Всеки, който при желанието да създаде дете се е сблъсквал с невъзможността за това поради репродуктивни проблеми, може да потвърди, че и най-малката възможност се приема за шанс, който трябва да бъде използван. От съществено значение за една процедура е не просто колко иновативна е тя, а как и с какъв резултат се прилага от конкретния екип. Всяка методика притежава специфики, като в ръцете на едни дава по-добри резултати, отколкото при други. Впрочем у нас т.нар. метод на “изкуствената матка” все още се прилага само в една АГ клиника